Milyen elektromos rollert válasszunk?
Az elektromos roller vásárlása tapasztalat hiányában nem könnyű döntés. Amikor az ember egyre többet lát az utcákon ezekből az eszközökből, megfogalmazódik benne, hogy neki is hasznos lenne egy ilyen kiváló szerkezet, legyen szó munkába járásról, hobbiról vagy akár a gyermeke szórakoztatásáról. Miután eldöntjük, hogy szükségünk van egy elektromos rollerre, az ajánlatok száma egyre csak növekszik: elektromos rollerek felnőtteknek, gyermekeknek, sőt, elektromos harley/chopper típusok is megjelennek a palettán, tovább bonyolítva a választást.f figyelembe vennünk a tökéletes választás A rollereket súlyuk és méretük alapján három kategóriába soroljuk: kicsi (7-10 kg), közepes (12-14 kg) és nagy rollerek (18-30 kg).
Kis méretű rollerek:
Ezeknek a rollereknek a névleges hatótávolsága általában 10-15 km, 250 wattos motorral és kisebb kerekekkel vannak felszerelve, amelyek maximum 15-20 km/h sebességet tesznek lehetővé. Teherbírásuk általában 60-70 kg. Tárcsafék és lengéscsillapító nem mindig áll rendelkezésre, vagy csak ritkán található meg. Előnyük: Könnyű hordozhatóság (7-10 kg).
Közepes méretű rollerek:
Ezek a rollerek a legelterjedtebbek, általában 20 és 30 km közötti hatótávolsággal rendelkeznek, és leginkább 350-500 wattos motorral érhetők el. Sebességük általában 25-30 km/h, és átlagosan 7,5-8,5 hüvelykes kerékkel vannak felszerelve. Több ilyen roller esetében megtalálható mind a tárcsafék, mind a lengéscsillapító.
Nagy méretű rollerek:
Ezek a rollerek magasabb felszereltséggel rendelkeznek, mely magában foglalja az erősebb motort (500 watttól erősebb), nagyobb 8,5-10 hüvelykes kerekeket, tárcsaféket, valamint nagyobb végsebességet (40-60 km/h) és hatótávolságot (35 km-től nagyobb). Ebben a kategóriában a lengéscsillapító gyakran megtalálható. Előnye: Alkalmas nagyobb távolságok megtételére, kényelmes közlekedést biztosít rossz minőségű utakon is. Emellett képes megbirkózni akár 15-30 fokos emelkedőkkel is. (18-30 kg)
Mi alapján vásároljak?
Tapasztalatunk alapján a roller vásárlása során kiemelkedően fontos három tulajdonságot érdemes figyelembe venni:
- a roller által egy töltéssel megtehető távolságot - Hatótáv
- a méretet - Hordozhatóság
- a roller gyorsaságát - Sebesség
Fontos kérdések, amelyeket érdemes feltennünk magunknak roller vásárlása esetén
- Mennyire mozgékony egy napja, azaz hány kilométert tenne meg egy nap a készülékkel?
- Mennyire tartja fontosnak, hogy a roller könnyen hordozható legyen?
- Mennyire érdekli a vásárlót a sebesség?
Hordozhatóság (1):
Amennyiben fontos számunkra, hogy könnyedén felszállhassunk a buszra, villamosra vagy más tömegközlekedési eszközre közlekedés közben, érdemes kisebb méretű rollert választanunk. Az ilyen rollerek könnyebbek, könnyebben emelhetőek és könnyedén kezelhetőek. Viszont ha nem jelent gondot számunkra időnként nagyobb súlyt emelni, akkor érdemes a közepes vagy akár a nagy méretű rollerek között kezdenünk a keresést. Ezek a rollerek a súly mellett minden más téren komoly előnyökkel járnak és megbízható társai lehetnek mindennapi közlekedésünknek.
Sebesség (2):
A rollerek maximális sebessége és ereje szorosan összefügg a teljesítménnyel. Ha nagyobb sebességet kívánunk elérni, érdemes a teljesítmény alapján keresgélnünk. A végleges teljesítményt meghatározó tényezők között fontos figyelmet fordítanunk az akkumulátor feszültségére.
- Kisebb rollerek esetében általában 21-24 V a feszültség.
- Közepes rollerek esetében általában 36 V a feszültség.
- Nagyobb rollerek esetében 42-60 V a feszültség.
A jelenkori elektromos rollerek átlagos sebessége 20-30 km/h körül mozog. Ez a tempó kezdő rolleresek számára akár gyorsnak is tűnhet. Ha komolyabb és gyorsabb rollerben gondolkodsz, amely akár 45-55 km/h sebességgel is képes száguldani, akkor ajánlott előtte megtapasztalnod, milyen 20-30 km/h sebességgel közlekedni. Lehet, hogy az első alkalommal érdemes lemondani az erősebb kategóriáról, amíg megismered a városi közlekedés kihívásait és megszokod a biztonságos megállást kisebb méretű kerekekkel.
A rollerek rendszerint három sebességi fokozattal rendelkeznek: 15 km/h, 20 km/h és 25 km/h. Érdemes a középső fokozatot előnyben részesíteni, mert ez dinamikus haladást biztosít, miközben nem meríti radikálisan az akkumulátort, így hosszabb távokat is megtehetünk vele.